برنامه بازار چه دسترسی‌هایی نیاز دارد؟

برنامهٔ بازار برای اجرای صحیح به دسترسی‌هایی نیاز دارد که هنگام نصب از شما کسب می‌کند. در صورتی که تمایلی به دادن این دسترسی‌ها ندارید (در اندروید ۶ به بالا) کافی است در بخش تنظیمات (Settings)>> برنامه‌ها (Applications) ،برنامه ‌بازار را انتخاب و سپس مجوزها (Permissions) را لمس کنید. البته نام این قسمت‌ها ممکن است در گوشی‌های متفاوت فرق کند. در این قسمت می‌توانید آن‌ها را فعال یا غیرفعال کنید:

دسترسی‌های بازار

شرح دسترسی‌های بازار و موارد استفاده  آن‌ها در ادامه آمده است:

۱) تماس مستقیم با شماره تلفن‌ها

directly call phone numbers

android.permission.CALL_PHONE

یکی از شیوه‌های پرداخت در بازار، پرداخت از طریق کدهای USSD است و برای اجرای آن، دسترسی تماس مستقیم با شماره تلفن‌ها لازم است.

۲) دریافت پیام‌های متنی (SMS)

receive text messages (SMS)

android.permission.RECEIVE_SMS

یکی از شیوه‌های جدید ورود به حساب کاربری، استفاده از شمارهٔ تلفن همراه است که طی آن کد تاییدی برای کاربر از طریق پیامک ارسال می‌شود و با این دسترسی فرآیند تایید حساب سریع‌تر و به صورت خودکار انجام می‌شود. 

۳) خواندن وضعیت تلفن و شناسه

read phone status and identity

android.permission.READ_PHONE_STATE

این دسترسی اطلاعاتی از قبیل روشن یا خاموش بودن صفحهٔ دستگاه را در اختیار برنامهٔ بازار می‌گذارد تا در شرایط مختلف رفتار مناسبی نشان دهد.

۴) موقعیت مکانی

location

android.permission.ACCESS_COARSE_LOCATION

android.permission.ACCESS_FINE_LOCATION


از دسترسی موقعیت مکانی تقریبی برای نمایش دادن برنامه‌های متناسب با موقعیت کاربر استفاده می‌شود. با فعال بودن موقعیت شما در تنظیمات دستگاه، بازار به شما برنامه‌های مناسب موقعیتتان را پیشنهاد می‌دهد. مثلا برنامهٔ مربوط به رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها یا وضعیت هوای شهر شما. همچنین دسترسی موقعیت مکانی دقیق، تنها در بعضی از برنامه‌های آنی که از نقشه استفاده می‌کنند و نیاز به دسترسی به موقعیت کاربر به صورت دقیق دارند استفاده می‌شود.


۵) تغییر یا حذف محتویات کارت حافظه

modify/delete SD card contents

android.permission.WRITE_EXTERNAL_STORAGE

این دسترسی برای دانلود برنامه‌ها روی حافظهٔ خارجی دستگاه استفاده می‌شود.

۶) خواندن کارت حافظه

read external storage

android.permission.READ_EXTERNAL_STORAGE

این دسترسی برای خواندن برنامه‌های دانلودشده روی حافظهٔ خارجی دستگاه استفاده می‌شود.

۷) یافتن حساب‌ها در دستگاه (تحت عنوان مخاطبین یا Contacts)

find accounts on the device

android.permission.GET_ACCOUNTS

در هنگام ثبت‌نام در بازار اگر شما حسابی در دستگاه خود ثبت کرده باشید به صورت پیش‌فرض نام حساب کاربری شما با این حساب پر می‌شود تا کار را برای ثبت‌نام ساده‌تر کند و مجبور به ورود دوبارهٔ اطلاعات نباشید.

۸) دسترسی کامل به تمام امکانات و حافظه دستگاه

full permissions to all device features and storage

android.permission.ACCESS_SUPERUSER

دستگاه‌هایی که روت شده باشند می‌توانند امکانی را در تنظیمات بازار فعال کنند تا برنامه‌ها پس از دریافت، بدون تأیید مجدد نصب شوند. این دسترسی در دستگاه‌هایی که روت نشده باشند بی‌استفاده است.


۹) کنترل ارتباط راه نزدیک

control Near-Field Communication

android.permission.NFC

از این دسترسی برای به اشتراک‌گذاری برنامه‌ها با دستگاه‌های دیگر استفاده می‌شود و کافی است قسمت NFC دو دستگاه (که معمولا پشت دستگاه قرار دارد) دارای این قابلیت به یکدیگر نزدیک شود. این دسترسی در دستگاه‌های فاقد NFC بی‌استفاده است.

۱۰) دسترسی کامل به اینترنت

full Internet access

android.permission.INTERNET

تقریباً همهٔ امکانات بازار با وجود همین دسترسی ممکن می‌شوند. امکاناتی از قبیل دانلود برنامه‌ها، ورود به حساب کاربری، مشاهدهٔ برنامه‌ها و اکثر صفحات بازار از طریق دسترسی به اینترنت ممکن می‌شوند.

در رابطه با اطلاعاتی که ممکن است از دستگاه کاربر، برای اجرای بازار به سرور‌های آن، ارسال گردند می‌توانید سیاست‌نامه‌ی حریم‌شخصی بازار را مطالعه نمایید.

۱۱) پرداخت از طریق بازار

payment through Bazaar

com.farsitel.bazaar.permission.PAY_THROUGH_BAZAAR

بسیاری از برنامه‌های ارائه‌شده در بازار از این دسترسی برای پرداخت‌های درون برنامه‌ای خود استفاده می‌کنند و این کار را از طریق سرویس ارائه‌شده از طرف بازار انجام می‌دهند. برنامهٔ بازار این دسترسی را برای سیستم عامل اندروید تعریف می‌کند تا این دست از برنامه‌ها بتوانند از طریق آن سرویس‌های لازم را به کاربر ارائه کنند.

واضح است که بدون وجود برنامهٔ بازار در دستگاهی، پرداخت‌های درون برنامه‌ای دیگر برنامه‌ها هم بی‌استفاده خواهد بود و در نتیجه برنامه‌ها نمی‌توانند سرویس کاملی به کاربر ارائه کنند.

طبق تعهد صورت گرفته میان بازار و توسعه‌دهندگانش به جز برنامه‌هایی که شارژ سیم‌کارت در برنامه به فروش می‌رسانند، بقیهٔ برنامه‌ها باید پرداخت‌های درون برنامه‌ای خود را از این طریق پیاده کنند تا بازار بتواند امنیت عملیات پرداخت را تضمین کند. 

۱۲) مشاهدهٔ اتصالات شبکه

view network connections

android.permission.ACCESS_NETWORK_STATE

در صورتی که دستگاه شما به شبکه‌ای متصل نباشد، بازار از طریق این دسترسی به موضوع پی برده و به کاربر اطلاع می‌دهد تا دستگاه خود را به اینترنت متصل کند.

۱۳) مشاهدهٔ اتصالات Wi-Fi

view Wi-Fi connections

android.permission.ACCESS_WIFI_STATE

در تنظیمات بازار گزینه‌ای وجود دارد تا اگر کاربر ترجیح دهد که با شبکهٔ موبایل برنامه‌ها یا به‌روز‌رسانی آن‌ها را دریافت نکند، این گزینه را فعال کند و برنامه‌ها را فقط با شبکهٔ Wi-Fi دانلود کند.

۱۴) اجرا شدن در هنگام راه‌اندازی

run at startup

android.permission.RECEIVE_BOOT_COMPLETED

به دلیل حیاتی بودن سرویس پرداخت درون برنامه‌ای که برای اجرای برنامه‌هایی که با پرداخت درون برنامه‌ای پیاده‌سازی شده‌اند، (با توجه به توضیحاتی که در مورد دهم به آن‌ها اشاره شد) لازم است در هنگام روشن شدن دستگاه بازار کار خود را شروع کند تا این‌گونه برنامه‌ها بتوانند از سیستم پرداخت درون برنامه‌ای بازار استفاده کنند.

۱۵) کنترل لرزش

control vibration

android.permission.VIBRATE

اگر نسخه‌ای جدید از بازار در دسترس باشد، دستگاه با لرزش به کاربر اطلاع خواهد داد.

۱۶) ممانعت از به خواب رفتن دستگاه

prevent device from sleeping

android.permission.WAKE_LOCK

این مورد برای اطمینان از دانلود صحیح برنامه‌ها کسب می‌شود تا زمانی که صفحهٔ دستگاه خاموش است بازار مطمئن باشد که برنامه‌ها دانلود می‌شوند و دانلود آن‌ها قطع نمی‌شود. بعد از دانلود برنامه‌ها بازار این قفل را رها می‌کند.

۱۷) افزودن میانبر

install shortcut

com.android.launcher.permission.INSTALL_SHORTCUT

در تنظیمات بازار گزینه‌ای وجود دارد تا درصورت ترجیح کاربر، بعد از نصب برنامه‌ها میانبر آن‌ها به صفحهٔ خانگی اجرا‌کنندهٔ دستگاه اضافه شود. این دسترسی مجوز انجام این کار را می‌دهد.

۱۸) مطالعه داده‌های گزارش حساس

read the low-level system log files

android.permission.READ_LOGS

از این دسترسی برای گزارش مشکلاتی که ممکن است در کارکرد برنامه پیش بیاد استفاده شده است. وقتی کاربر بخواهد مشکلات برنامک بازار را ریپورت کند، لاگ‌ فعالیت‌های کاربر در برنامک بازار ارسال خواهد شد.

۱۹) خواندن نشان (badge) برنامه‌ها

read app badges

android.permission.READ_APP_BADGE

بازار روی برخی لانچرهای اندرویدی می‌تواند تعداد برنامه‌های قابل به‌روزرسانی را نمایش دهد.

۲۰) بلوتوث

bluetooth / bluetooth admin

android.permission.BLUETOOTH

android.permission.BLUETOOTH_ADMIN

این دسترسی به منظور استفاده از امکان جدید پرداخت پول (رسید) استفاده شده است. 

۲۱) دوربین

camera

android.permission.CAMERA

در قسمت نوار بالای سربرگ برنامه‌های من در نسخهٔ جدید برنامهٔ بازار، بارکدخوان اضافه شده است. از این ویژگی می‌توانید برای نصب برنامه‌ها از سایت استفاده کنید.

آیا این جواب سوال شما بود؟